2024 Mali Yükümlülük giderleri belli oldu ...           • Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkezinde gerçekleştirildi. Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkez...           • Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj İçinde bulunduğumuz Mart ayı, tüm ins...           • Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirle...           • 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. Sayın divan,Değerli meslektaşlarım, kıymetli misafirler, hanıme...           • Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler D...           • Korkmaz listesini tanıttı Korkmaz listesini tanıttı KSMMMO Kongresi’ne Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği ...           • Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak   KSMMMO-Kocaeli Serbest Muhase...           • KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz Murat Korkmaz, 2 Kasım 2021 tarihinde yapılan olağan üst&u...           • 5. olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği’nin, Kocaeli Sivil Toplum Merkezi&rsqu...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

5 ARALIK 2023 TÜRMOB KADIN PANELİ DEĞERLENDİRMESİ - AYŞEGÜL BAKAL TOPÇU

5 ARALIK 2023 TÜRMOB KADIN PANELİ DEĞERLENDİRMESİ

Yazar: AYŞEGÜL BAKAL TOPÇU |  Tarih:17 / 12 / 2023 |  Yazı Okunma: 705


5 ARALIK 2023 TÜRMOB KADIN PANELİ DEĞERLENDİRMESİ

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 89. yıl dönümü etkinliği hk.

Dünya geçmişinde yaşanan onca talihsizliğe ve kültürel anlamda belli zamanlarda, belli toplumlarda kadının yaşadığı onca ezilmişlik örneğine bakıldığında, günümüzde, kadın ve erkek arasında bahse konu edilebilecek her türlü eşitsizliğin reddedilmesi gerekliliği açıktır. Köklü bir kültürel tarihi olan ülkemizde geçmişten bu güne seyreden “kadın” sürecine baktığımızda inişli çıkışlı dönemler olduğunu görmekteyiz. Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni, rejim değişikliği ve inkılaplar ile muasır medeniyetler seviyesine çıkarmayı arzu eden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 1930 itibarıyla parça parça kadına tanıdığı yasal haklara, 05 Aralık 1934 günü anayasa ve seçim kanununda yapılan değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme hakkını eklemiştir. 89 yılda henüz istenilen düzeye getirilemeyen kadın hakları için gerek hukuksal gerek siyasal gerekse dini mücadele devam etmektedir.

Günümüzde kadının sosyal hayatın her aşamasında varlık göstermesi, onun anayasa ile korunan hakkı ile birlikte mücadelesini daha da güçlendirmiştir. Kadın hakları günü zaman zaman sivil toplum kuruluşları aracılığıyla coşkuyla kutlanmış, zaman zaman da bireysel protestolarla bazılarına anlatılmış, bazılarına hatırlatılmış, bazılarına ise öğretilmiştir.

5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 89. yıl dönümü Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Birliği olan TÜRMOB tarafından organize edilen “Kadın Paneli” ile 2023 yılında ilk kez kutlanmıştır. Bu panele Türkiye’nin her bir ilinden katılım sağlayan yaklaşık 300 kadın mali müşavir izleyici olarak, yaklaşık 15 kadın mali müşavir de panelist olarak katılım sağlamıştır. İzleyici her mali müşavirin kâh anlatma kâh hatırlatma kâh öğretme maksatlı bu panele coşku ile iştirak ettiği ve toplumsal farkındalığın artışına katkı sağlayacağını umduğu panelde saygı ve mutlulukla yer aldığı tartışmasızdır. Ancak birçoğu yönetici olan panelist kadınların bazılarının sunumlarının maksadını aştığı, hatalı ve yanlış bilgilerle siyasi göndermelerin çokça yapıldığı, İslam dininin kasıtlı olarak örselendiği, karşı cinsin anlamsızca ve genelleştirilerek itilip kakıldığı izlenmiştir.  Daha ilginci, birlik başkanı ve sekreterinin yine anlamsızca övülerek parlatıldığının izlendiği bu panelde kadın hakları konusunun kadınlarca ne düzeyde anlaşıldığı kocaman bir soru işareti olarak izleyicinin dimağında kalmıştır.

Teker teker konu edilecek olursa, hemen her siyasi görüşten katılımcısı bulunan bir panelde, siyasi görüşünü dikta etmek, sübjektif olan kanaatlerle katılımcıyı üzmek ve kızdırmak anlayış gösterilebilecek bir husus değildir.

Yine İslam dininin kadının sosyal, siyasal, hukuksal hakları hakkındaki uygulama ve kuralları konusunda hiçbir çalışması bulunmayan panelistin, sübjektif kanaatleriyle katılımcıyı üzmesi ve kızdırması anlayış gösterilebilecek bir husus değildir.

Kadının ve kadın haklarının ön plana çıkarılmasının olağanlığının yanında erkeklerin bütünsel olarak hırpalanmasının olağandışılığı, yine sübjektif olan kanaatlerle katılımcının üzülmesi ve kızdırılması anlayış gösterilebilecek bir husus değildir.

Tüm bu hadsizliklere bir de hemen her panelist ve yirmiye yakın konuşmacının TURMOB yönetim kurulu başkanı ile sekreteri olan iki erkeği lüzumundan fazla öven sözleri tetkike muhtaçtır ve abesle iştigaldir.

İyi niyetle yapılmasının arzu edildiğinden kuşku duyulamayacak panelin, izleyicilerin gözüne sokulan bu olumsuzlukları barındırması birkaç soruyu akla getirmektedir. Mesela kendini güçlü varsayan kadının, “evrimsel içgüdüyle bilinçaltında hala güçlü olan erkeğe hayranlık duyması ve yüceltme isteğinin engellenememesi mi?” ya da “henüz yeterince güçlü olmadığını düşünerek daha da güçlenmesini yine yüksekte gördüğü erkeğe bağlaması mı?” ve ya “ -güç- kavramını ekonomik özgürlüğünü eline almaktan ibaret sayması mı?” Bu soruların yanıtları için ciddi sosyolojik ve hatta psikolojik bir incelemeye muhtaç olunduğu açıktır. Aksi halde kadın hakları ile hiçbir alakası bulunmayan “laiklik” kavramına panelistlerin bir kısmının sımsıkı sarılması yalnızca dindarlara karşı olan nefret altyapısı barındıracaktır ki bu da izleyiciye, “Ne amaçlanıyor bu panelle?” sorusunu kaçınılmaz olarak sorduracaktır.

Bireylerin görüşlerini kontrol edebilmenin mümkün olmadığının farkındalığıyla kurumsal yapıların bireylerin ayrıştırıcı, bölücü, sosyolojik değerlendirmeden uzak görüşlerini uygun bir zemine getirmesi gereklidir. Hiçbir kurum, üyesi bulunan binlerce kişinin değerlerine saygısızlık yapılmasına müsaade etmemelidir. TURMOB, 5 Aralık kadın panelini eline yüzüne bulaştırmıştır ki zaten her odadan, neye göre belirlendiği belli olmayan sayıda(!) kadın katılımcı davet edilmesi, organizasyonun başka bir başarısızlığıdır.

Kadınların binyıllardır hem hükümdarlık hem de kölelik yaptığı dünyamızı iyi incelemeli ve ülkemizde anayasal hakları bulunduğu halde, maalesef sosyal ve kültürel geri kalmışlıkla yok sayılan kadınların hakları samimiyetle savunulmalıdır. İdeolojiler ve saplantılar değil, doğru bilgiye dayalı, tarafsız, şeffaf ve Türk kadınına yaraşır bir anlayışla dünya ve ülke gerçekleriyle bağdaşan bilgiler izleyiciyle buluşturulmalıdır.

 

 

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 190598
Aktif: 2
Bugün: 13
Dün: 23

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm