2024 Mali Yükümlülük giderleri belli oldu ...           • Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkezinde gerçekleştirildi. Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkez...           • Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj İçinde bulunduğumuz Mart ayı, tüm ins...           • Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirle...           • 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. Sayın divan,Değerli meslektaşlarım, kıymetli misafirler, hanıme...           • Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler D...           • Korkmaz listesini tanıttı Korkmaz listesini tanıttı KSMMMO Kongresi’ne Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği ...           • Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak   KSMMMO-Kocaeli Serbest Muhase...           • KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz Murat Korkmaz, 2 Kasım 2021 tarihinde yapılan olağan üst&u...           • 5. olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği’nin, Kocaeli Sivil Toplum Merkezi&rsqu...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

ELEŞTİRİDE USLÜP - Mehtap AYAR

ELEŞTİRİDE USLÜP

Yazar: Mehtap AYAR |  Tarih:8 / 5 / 2022 |  Yazı Okunma: 865


ELEŞTİRİDE USLÜP

İnsanların pek çoğu hemen her konuda eleştiride bulunmaktan hoşlanır. Hoşlanır diyorum çünkü eleştiriyi bir gereksiniminden ya da zorunluluğu karşılamaktan çok hoşuna gittiği için yapar. Eleştirinin de bana göre bir adabı ve bir edebi vardır. Adabı, eleştiride ölçülü olmak; edebi ise eleştirdiği konularda kendisinin sağlam bir çözüm önerisinin bulunmasıdır. Sağlam öneri demek, kendi düşüncesine göre, mevcut yapılandan veya uygulanandan daha iyisi demektir.
​“Tahrip kolaydır.”
Evet tahrip, yıkma, tenkit insanlar için en kolayıdır. Ne var ki iş yapamaya sıra gelince o kolay değil aksine oldukça zordur. Bu nedenle yıkma adına yola çıkmadan önce kişinin “yapma”nın yollarını tespit etmesi gerekmektedir. Aksi halde meydana gelebilecek tahribatın, yıkımın telafisi ya oldukça zor, ya da imkansız olabilecektir.
​Durumu şu anlamlı hikaye ile izah etmeye çalışalım.
​Hindistan’da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yapıtlarını kusursuz kabul edecek kadar beğenir ve renklerin ustası anlamına gelen Ranga Guru diye tanırlarmış.
​Onun yetiştirdiği bir ressam olan talebesi eğitimini tamamladığında son resmini bitirerek Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru:
-“Sen artık ressam sayılırsın. Artık senin resmini halk değerlendirecek” diyerek, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürerek, meydanda en görünen yere koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Talebe denileni yapmış.
Talebe birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Buna çok üzülmüş. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızı bir duvar sanki. Resmi alıp hocasına götürmüş ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş.
Ranga Guru üzülmemesini ve yeni bir resim yapmasını istemiş. Talebesi resmi yeniden yapmış. Ama bu defa yanına bir paket dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Talebe denileni yapmış.
Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resme hiç dokunulmamış, fırçalar, boyalar bırakıldığı gibi duruyor. Çok sevinmiş koşarak hocasına gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.
​Ranga Guru demiş ki:
​-“Sevgili talebem, sen ilk resimde insanlara fırsat verdiğinde ne kadar acımasız eleştirebileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci resimde onlardan hatalarını düzeltmelerini, yapıcı olmalarını istedin. Şunu hiç unutma sevgili talebem, kötü yönde eleştirmek kolaydır, yapıcı eleştiride bulunmak ise eğitim gerektirir.
​İşte benim eleştiriden kastetmek istediğim budur. Bazı meseleler vardır ki alternatiflerini ortaya koymadan onların tahribe, tenkite tahammülü yoktur. İçi boşça yapılan eleştirilerden dolayı yapılan hataların büyüklüğü nispetinde bazen bir fert, bazen bir aile ve bazen de bir devlet ciddi sıkıntılar yaşamış ve kaoslara sürüklenmiştir. İşte bu yüzden her şey kendi tabi olduğu kurallar içinde yapılmalı. Yapalım derken yıkmamaya azami özen gösterilmelidir.
​​“Bir söz deyip geçmeyin.
​​Bir söz ki bir gönlü bir ömür ‘Bahtiyar’ eder,
​​Bir söz ki bir gönlü bir günde ‘İhtiyar’ eder. (Arzu Karadoğan)
Gönüllerinizi bahtiyar edenlerinizin çok olması temennisiyle.

MEHTAP AYAR
SMMM
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 190599
Aktif: 1
Bugün: 17
Dün: 23

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm