2024 Mali Yükümlülük giderleri belli oldu ...           • Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkezinde gerçekleştirildi. Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği istişare toplantısı İzmit Sivil Toplum merkez...           • Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj Meslekte Birlik Başkanı Korkmaz dan Kente mesaj İçinde bulunduğumuz Mart ayı, tüm ins...           • Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Meslekte Birlik’ten oda yönetimine ziyaret Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirle...           • 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. Sayın divan,Değerli meslektaşlarım, kıymetli misafirler, hanıme...           • Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler D...           • Korkmaz listesini tanıttı Korkmaz listesini tanıttı KSMMMO Kongresi’ne Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği ...           • Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak   KSMMMO-Kocaeli Serbest Muhase...           • KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz Murat Korkmaz, 2 Kasım 2021 tarihinde yapılan olağan üst&u...           • 5. olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği’nin, Kocaeli Sivil Toplum Merkezi&rsqu...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Meslekte Birlik Seçim Yönergesi'nin Amacı ve Çalışma Esaslarımız - NAZIR ESİRCİ

Meslekte Birlik Seçim Yönergesi'nin Amacı ve Çalışma Esaslarımız

Yazar: NAZIR ESİRCİ |  Tarih:24 / 2 / 2015 |  Yazı Okunma: 4545


Meslekte Birlik Seçim Yönergesi'nin Amacı ve Çalışma Esaslarımız

Derneklerde Yönetim Kurulu Seçiminin nasıl yapılacağı dernek Tüzüğü ile ilgili yasal mevzuatta belirlenmiştir.

Bu yönergenin amacı; Meslekte Birlik Hareketinin asıl hedefi olan KSMMMO Seçimlerindeki katılım sürecini ve adaylarını belirlerken kendi bütünlüğünü bozmadan, en başarılı sonucu olarak adayları, objektif kriterler ve demokratik usullerle tespit etmek, dernek yönetimi ve tüm üyelerimizle uyumlu bir seçim çalışması yapmaktır.

Nitekim bugüne kadar kuruluşundan beri yaşadığımız seçim süreçlerinde az sayıda şahsın iyiniyetli, ancak kuralsız çabaları üyelerimiz arasında güven problemi yaratmış, mesleki dayanışma ve bireysel dostluklarımıza zarar verir hale gelmiştir.

Maalesef demokrasi ülkemizde çoğunluğun talep ettiği ancak kendi partisi, grubu veya ailesi içinde uygulamaktan kaçındığı bir erdem olmuştur.

Birlikte yapıp tartışarak altına imza atacağımız bu yönerge ile Kurumsal yapımızın temelini atacak kendi üyelerimize gelecek için güven duygusu aşılarken çevremizde örnek olacağız. 

Derneğimize üyelik şartlarını gerçekleştiren her meslektaşımız, eski yeni, genç – yaşlı, erkek- bayan ayırımı yapılmaksızın hangi şartlarda neler yapabileceğini, hangi kurulun yetkisinin ve etkisinin ne olduğunu, katıldığı toplantının veya altına imza attığı kararın ne anlama geldiğini bilecek süreç devam ederken kurallar ve listeler değişmeyecek, herkes attığı imzanın başarıya ya da başarısızlığının sonuçlarını paylaşacak, bizim dışımızda kalan meslektaşlarımızın da fiilen içinde olmasalar da Meslekte Birliğin çalışma usulünü ve kararlarını takdir edeceklerdir.

Yaşadığımız seçim süreçleri göstermiştir ki üyelerin bizzat katkı sağlamadığı, makul çalışma süresi öncesi tespit edilmeyen adaylarla, birebir temas ile ekip çalışması yapılamazsa başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Seçim öncesi süreçlerin işleyişinde belirleyecek yönergenin Temel hükümleri ve çalışma usulleri aşağıdaki gibi ortaya konabilir.

1-) Mevcut dernek üyeleri isim-isim paylaşılarak üyelikleri yenilenmeli en az 2 kişilik ziyaretlerle üyelikleri ve olağanüstü Genel Kurula hakkındaki görüşleri sorulmalıdır.

2-)Oluşacak Yeni Dernek Yönetiminin öncelikli amacı Seçim Yönergesinin kesinleştirilip bu yönergeye göre çalışmak ve görev almak için tüm meslektaşların Meslekte Birlik üyeliğine davet edilmesidir.

3-) Bu süreçte Oda Yönetimindeki işlemlerin takibi için, oda kurullarında görev alan arkadaşlarımızdan bir ekip yetkilendirilip, yönetimin güncel oda tartışmalarıyla vakit kaybetmemesi gerekir.

4-)Amacımız yılsonuna kadar, meslekte Birlik levhasını Bürosuna asmaktan imtina etmeyen asgari 200 üyeye ulaşmaktır.

5-)Yılsonuna kadar üyelik süreçleri tamamlanırken 2016 seçimlerinde KSMMMO kurullarına aday olacak meslektaşlarımızdan aday adayı haline getirilmemelidir. 

6-)Adaylarımız Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Denetim Kurulu ve Meclis Başkanlığı olarak 4 ayrı kategoride yönlendirilmeli, ön seçimlerde bir kişi en fazla iki kurula aday adayı olabilmeli, aday olanlar başlangıçta üyelerin tercihine saygı duymaya,verecekleri adaylık dilekçelerinde söz vermelidirler. 

7-)Yılsonunda adaylık talebini Dernek Yönetimine bildiren arkadaşlarımız sitemizde ilan edilmeli, tüm üyelerin iletişim adresleri kendisine verilmeli, her aday diğer meslektaşlarını karalamadan kendi adaylık sebebin ve yapacaklarını bir ay boyunca anlatmalıdır. 

8-) Ocak 2016 da zorunlu olarak yapılacak derneğimizin Olağan Genel Kurulunda öncelikle KSMMMO Seçimlerinde kurul başkanlığına aday olacak Meslekte Birlik adaylarının seçimi yapılmalı (4 kişi ) bu kişiler yeni dernek Yönetim Kurulu asıl listesinde yer almamalıdır. 

9-) 2016 yılı KSMMMO seçimlerinde meslekte birlik grubu adına aday olacak kurul başkanlarının seçimi asgari üye sayısının 2/3 ünün katılımı ile (200 üyede 134 kişi) yapılmalı, kurul başkanlığı için katılımcıların salt çoğunluğunun oyunu almak (134 üyeden 68 nin) şart koşulmalıdır. Kendi grubunu ön seçime getiremeyen heyecanlandıramayan ve çoğunluğunun desteğini arkasına alamayan adaylarla 1500 kişinin desteğini talep etmek ve oda yönetimine alternatif almak mümkün değildir. 

10-) Yapılacak aday belirleme ön seçimlerinde oy kullanacak üyelerin derneğe aidat borcu bulunmaması şartı aranmalı ve bir üye yazılı mazeret dilekçesine istinaden sadece bir meslektaşı adına vekâleten oy kullanabilmelidir. 

11-)Tanıtım ve oy verme sürecini mevcut dernek Yönetimi işletip denetlemeli, her aşama ve karar imzalı tutanağa bağlanmalı ve web sitemizden ilan edilmelidir.

12-)Muhtemelen Ocak 2016’nın son haftasında belirlenecek yeni dernek yönetimi ve meslekte Birlik KSMMMO Kurullarına aday 4 kişi basına tanıtılmalı ve seçim sürecine start verilmelidir.

13-)Oluşan 11 kişilik dernek Yönetimi, 15 günde bir  istişare kurulu ile birlikte aylık periyotlarda bölgeleri de dikkate alarak toplanmalı, bu toplantılar tüm üyelere açık olmalı, özellikle yeni üyelerin katılım ve tanıtımı bu toplantılarda yapılmalıdır. 

14-) Meslekte Birlik Ön seçimlerinde bölgesel sınırlama olmaksızın aday olan ve salt çoğunlukla seçilen Yönetim,Denetim ve Disiplin Kurulu ile Meclis Başkan adayları bireysel ve ekip olarak yaptıkları çalışmaları 15 günlük Dernek toplantılarına getirmeli, karşılıklı istişare ve paylaşımla kuralların tamamını oluşturacak asıl ve yedek üyeleri ile komisyon başkanları tespit edildikçe ekibe aktif katılımları sağlanmalıdır. 

15-)Kurullara başkanlık için seçilenler; bölgesel temsil ile gençlerin ve bayanlarında katılımını sağlayarak çalışabilecek listeler oluşturmaya gayret etmeli, teklif edilen kişiler istişarede tartışılıp, oylanarak netleştirilmeli, netleşen listeler tutanak altına alınmalıdır. 

16-) Herhangi bir siyasi partide aktif siyasi görev olan ( il ve ilçe yönetimi, meclis üyeliği gibi) meslektaşlarımız odanın Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu asil listesinde aday olmamalı, oda Meclisi, Birlik delegasyonu ve Dernek istişare Kurulunda değerlendirilmelidir. 

17-) Seçimlerde Kurul başkan adayları mutlaka Meslekte Birlik üyesi olup ön seçimle gelmeli, başka gruplarla ortalık yapılacak, aday kabul edilecekse bu şahısla ilgili bölge veya grup kararı asgari 3 imzalı alınmalı, seçim çalışmasına birlikte destek verecek grup üyeleriyle toplantı yapılıp listesi alınmalı. 

18-) Bağımlı Meslek mensupları ve stajyerler için asgari 3 kişilik komisyon kurulup, başkanlarının istişareye katılımı sağlanmalı.

19-)Tüm Yönetim Kurulu toplantıları ve seçim sürecinde odada yapılması hedeflenen işler, mesleki problemler,  mesleki problemler, ziyaret edilmesi gereken şahıslar mutlaka gündemde işlenmelidir.

20-)Dernek yönetiminde bir medya, birde sosyal işler sorumlusu seçilmeli düğün, cenaze, hastalık, büro açılması gibi günler ekipçe takip edilmeli. 

21-)Kurullara başkan adayı olacak veya bilahare listeye alınacak meslektaşlarımızın mesleki sicil durumları ile geçmiş birikimleri mutlaka dikkate alınmalıdır. 

22-) Seçim sürecinin başlangıcında mutlaka bir seçim bütçesi yapılmalı. Başkan ve üye adaylarından makul tutarlarda bağış sözü alınmalı, dernek muhasibi ve medya sorumlusu bütçenin kullanımını takip ederken, tanıtım işleri içinde bir ajansla anlaşma yapılmalıdır.

23-) Dernek Yönetimi ve Başkan adaylarımız Meslekte Birlik Platformu, Başarılı sonuçlar almış Dernek ve oda yönetimleri ile diyalog ve işbirliği halinde almalı.Geçmiş tecrübelerimle sizlerle paylaştığım bu hususların bir kısmı ihmal edilebileceği gibi farklı önerilerde sizlerin katkılarıyla hayata geçirilebilir.Tedavi için teşhis ve uygun ilaç önemlidir. Ancak kullanılmayan ilaçların hiçbir hastaya faydası olmaz.  

Saygılarımla….

Nazır ESİRCİ
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 191430
Aktif: 1
Bugün: 17
Dün: 27

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm